יום שבת , אוגוסט 17 2019
Home / כללי / 21 יום ולילה
21 יום ולילה

21 יום ולילה

דבר הבמאית:

זוהי הצצה נדירה לעולמה של רתיבה, אישה בדואית בת 33, ושל הגברים בחייה: אביה, בעלה והשוטרים הישראלים.

עורכי הדין דוד יפתח ויגאל דותן יפתח שייצגו את האישה, הביאו לידיעתי סיפור על תיק החקירה שנפתח באוגוסט 2015, כאשר גופת בנה של רתיבה נמצאה במעמקי באר ליד ביתם. אמו נעצרה ונחקרה על ידי המשטרה 18 פעמים במהלך 21 ימי מעצרה. האישה אינה דוברת עברית, שפת המשטרה, רק ניב בדואי-ערבי, ואינה רגיל לנוכחותם של גברים זרים. כל חקירה נמשכה שעות ארוכות ומתישות. הפושעים המסוכנים ביותר אינם נחקרים באינטנסיביות כזו. לא הוגשה תלונה נגד שוטרי מחוז דרום אודות תהליך החקירה. אחוז ההרשעות במדינת ישראל הוא מהגבוהים בעולם. אדם שמופעל עליו לחץ, מודה ומשחזר, והסיכוי לצאת זכאי בבית משפט הינו אפסי.

בחרתי לספר את הסיפור באמצעות תיעוד משטרתי ובאמצעות טכניקות שחזור ייחודיות. בחלקן שחזרתי סצנות מעברה של הגיבורה, רגעים מכוננים שקדמו לאירוע. במהלך תקופת מעצרה ערכה המשטרה עימותים בין חבריה לשבט, אביה, אמה, בעלה, חמותה – לבינה. בעזרת קטעי העימות נפרשים חייה. הסרט מתרחש במהלך ימי מעצרה וערוך מארכיונים משטרתיים: חקירות בתחנת המשטרה, חקירות שטח שתועדו על ידי צלם משטרתי עם מצלמת HD, ראיונות שטח שערכו השוטרים והקלטות שמע חשאיות בתא המעצר שלה, כשהיא מדברת עם אסירות אחרות. הסרט כולל גם סצנות שחזור שנעשו בטכניקות של איור ובובת סטופ מושין.

רתיבה עזבה את בית משפחת בעלה עם הבנים וחזרה לבית הוריה. נשים בדואיות מסורתיות אינן הולכות בהכרח לבית הספר (לגיבורת הסרט יש ארבע שנות לימוד בלבד), הן אינן יודעות עברית, הן אינן עוזבות את הכפרים, למעט ביקור רופאים או אשפוז. הן לא בוחרות את בני זוגם אלא מתחתנות במשפחה. אלה סיבות טובות מספיק למצוקה ואי נוחות, קרקע פורייה למחלות נפש רדומות להתפרץ. בכפרים כאלה אין שום קרבה לטיפול במחלת נפש. זה סטיגמה.

הגיבורה היא אישה אמיצה ודמות מעוררת השראה. היא עמדה חזק נגד השוטרים, ישבה שעות בחדרי חקירה ושאבה כוח מאמונתה באלוהים. היא לא האשימה אף אחד מבני משפחתה, וסיפרה סודות משפחתיים רק לחברותיה לתא הבדואיות והערביות, מבלי שידעה שהיא מתועדת."אלוהים יודע שאני חף מפשע", היא אמרה כל הזמן לשוטרים. "אלוהים עומד לצדי והצדק ינצח". כיוצרת הסרט, אינני יודעת מי רצח את בנה. בשבילי היא חפה מפשע, אבל אני לא יודעת בוודאות. הרוצח מעולם לא נמצא.

 

ביקורות:

"מותחן חקירה קשה מנשוא. הטכניקות הקולנועיות של הסרט יצירתיות לפחות כמו אלה של חוקרי משטרת ישראל".

אורון שמיר, הארץ

 

"סרט חשוב ואפקטיבי. סיפור מחריד על אישה מוחלשת מול כוח מוחלט. כתב אישום חריף נגד המשטרה".

נתנאל שמולביץ, הארץ

 

"סרט מפתיע, החושף סיפור מזעזע שקרה בחברה הבדואית. הבחירה לשלב בסרט סיפור מסגרת בסגנון אגדת עם, מעניק לסרט המטלטל עידון מפתיע, שמחזיר לאישה הבדואית את האנושיות שניטלה ממנה, כנראה על לא עוול בכפה".

עינת אוליבייר, מעריב

 

"השלמת הסיפור באמצעים אמנותיים, עשירים בדמיון, מסייעים למותחן להתמלא באימה ופחד. התחושה חזקה ומטלטלת. וגנר מתגלה בשיא עוצמותיה הנשיות והאמנותיות".

מרלין וניג, סלונה

 

"וגנר מנסחת גם כאן קול אישי, אמיץ וברור, אותו היא מקדדת בתבונה רבה אל תוך הקריינות בערבית שמלווה את סיפור המקרה . סרט חכם ועדין שמצליח לתסכל ולתגמל את הצופה בו זמנית".

ד"ר אוהד לנדסמן, DocTalk

 

"סרט מתח, מלא טוויסטים. בערבית רכה לאוזן מלווה רובא בלאל  את הסרט כולו והופכת אותו לאגדה קסומה, אבל אחת כזו בלי צפרדע או נסיך שיצילו את הגיבורה .כך נוצרים שני קווי עלילה – זו המציאותית האכזרית כל כך, וזו כביכול העלילתית, בה אפשר להפליג על כנפי הדמיון".

הדס רגולסקי, onlife

 

"הסרט קרע את ליבי".

גואל פינטו, רדיו כאן תרבות

 

"סרט תנכי. חזק, מטלטל, ועצוב. עשוי נהדר. חומרי משטרה. צילום חזק. קורע לב".

יגאל סרנה

 

"ממליצה מקרב לב על סרטה המטלטל של זהר וגנר 21 יום ולילה".

בירנית גורן, זמן ישראל

21 יום ולילה, קרדיט: מאט רוטה
21 יום ולילה, קרדיט: מאט רוטה
21 יום ולילה

Check Also

ניפגש בלובי

  כאן 11 בסדרת דוקו ריאליטי "ניפגש בלובי" טיול מאורגן בסין שאורי גוטליב לא ישכח …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.