יום שני , אוגוסט 26 2019
Home / טלויזיה / בואו נדבר על זה: “שיחות עם רוצח – קלטות טד באנדי”
טד באנדי, באדיבות נטפליקס

בואו נדבר על זה: “שיחות עם רוצח – קלטות טד באנדי”

   טד באנדי הוא אחד השמות הידועים בעולם הרוצחים הסדרתיים בארצות הברית.

 

הוא הגיע אחרי "בנו של סאם" ( זוכרים את קריימר מדבר על "בנו של אבא"? זה המקור- "SON OF SAM (, אבל הוא יסד ככל הנראה את ז'אנר הרוצחים הסדרתיים שהופכים לגיבורי תרבות בעיני פלח נכבד באוכלוסייה.

 

סביר להניח שהסדרה THE FOLLOWING – שהחלה בתנופה גדולה והסתיימה בקול ענות חלושה- התבססה בין היתר על מקרים אמיתיים מימי מעצרו ומשפטו של טד באנדי.

 

כשצוללים לתוך סדרת התעודה החדשה של נטפליקס, קשה שלא להתפעל מהרוצח הסדרתי המטורלל על כל הראש.

 

הוא גבר נאה, הוא ברח מהכלא לא פעם אחת כי אם פעמיים, והוא למד משפטים והצליח בתרגילים שונים ומשונים לעכב בלי הרף את משפטיו.

 

הוא הורשע במעשי רצח מעטים, לעומת העשרות שככל הנראה ביצע.

 

והוא בעיקר היה ניגוד מוחלט בין הפרסונה המוחצנת כלפי שכניו וחבריו, לבין הרוצח האפל שהטיל את אימתו על ארצות הברית של אמריקה בשנות השבעים של המאה ה-20.

 

הסדרה מדגישה בשמה את הקלטות של שיחות שערך עיתונאי עם בנדי, שנים אחדות לאחר הרשעתו הראשונה.

 

אבל למעשה היא מפרקת לגורמים את ההתבגרות של ארצות הברית מתחילת הסבנטיז, ודעיכת דור "ילדי הפרחים", ועד להבנה שנשים צעירות חשופות לסכנה אם יילכו לבד בחושך.

 

במשפט שנאמר בפרק השני יש ניסיון, בוטה ומעט בעייתי בעיני פופ טארטס, לקשור בין הפתיחות של הסיקסטיז לעליית הפשעים כלפי נשים.

 

הוא מנוסח בצורה העקומה הבאה- "אם נשים לא היו מתחילות לנסוע לבד בטרמפים בגלל תנועת שחרור האישה, לא היו נרצחות כל כך הרבה נשים ולא היה מניע לסוטים ואנשים רעים לפעול בהתאם לדחפיהם המעוותים".

 

נו, באמת.

 

אבל אחרי שמתגברים על הטיעון הקלוש הזה, שבאמת מופיע רק לרגע בפרק השני מתוך ארבעה, אפשר לצלול בתדהמה לחקירה הכושלת שהתנהלה לאחר המעשים הראשונים של באנדי, להעדר המוחלט של מודעות רשויות החוק למונח "רוצח סדרתי" ולאפשרות שאדם אחד יכול להיות אחראי לסדרה של מעשי רצח על פני תקופה, ולסיפור הכמעט בלתי ייאמן על הצעירה שהצליחה להימלט מבאנדי והסכין המאיימת שלו.

 

היא נמלטה, אבל כעבור שעות הוא רצח ילדה בת 12, כנראה בין היתר כי זעם על כך שטרפו הקודם חמק ממנו.

 

כיוון שמדובר במעשים שאירעו לפני כארבעים וחמש שנה, רבים מגיבורי הימים ההם עדיין חיים.

 

מלבד טד באנדי, כמובן, שהוצא להורג באמצעות כיסא חשמלי, והחינגה המתוארת מחוץ לבית הכלא בשעות שלפני ההמתה מעוררת בצופה במקביל תחושה מחליאה לצד סוג של שביעות רצון ונקמה שהושגה.

 

נוגעים ללב במיוחד, בין העדים שמופיעים בסדרה, האנשים שריאיינו את באנדי ומתארים את התחושות שלהם, העיתונאי וורד שליווה אותו ככתב צעיר במעשי הרצח במדינת סיאטל, חוקרי משטרה שבחנו את הראיות ומודים בכנות ש"לא מצאנו את הידיים והרגליים", ואפילו חברי ילדות וחברים מהקולג' שמצליחים להעביר את המסר הכל כך חשוב- רוצח אינו נראה כמו שטן עם קרניים, הוא נראה כמוך וכמוני.

 

סדרה עוכרת שלווה וחשובה מאוד לצפייה.

 

Check Also

וידאו: ספטמבר בנטפליקס ישראל

הנה מגיע הסרטון החודשי הפופולרי- מה חדש בנטפליקס בספטמבר? שתפו עם חבריםFacebookTwitterLinkedin

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.