יום שלישי , דצמבר 10 2019
Home / כללי / הסדק
הסדק, מאת יריב ענבר

הסדק

 

 

כך נפתח "הסדק" ספרו החדש של *יריב ענברשזהותו האמיתית נאסרה לפרסום בידי הצנזורה וּועדת השרים למתן היתר פרסומים. ענבר שירת שנים ארוכות בתפקידי מפתח רגישיםבקהילת המודיעין וכעת חוזר עם "הסדק" – מותחן ריגול חדש ומטלטל – שנתיים לאחר צאת  ספרו הראשון – "המטרה מקדשת" – שהיה לרב מכר.

 

הסדק מספק הצצה מרתקת, ממקור ראשון, אל חייהם העלומים של לוחמי הסתר בעלילה רבת–תהפוכות החושפת את מסתרי עולם הביון ומזגזגת בין מציאות לדמיון ומתעתעתבקורא.  הוא נוגע בשאלות קיומיות ומהותיות ומיטיב לתאר את מערכות השיקולים העומדות לנגד עיניהם של חלק מהשחקנים – זוטרים כבכירים, לצד מסעו של אדם בחיפוש אחר זהותוהאישית והלאומית.

"ענבר" שירת כ-15 שנים בתפקידי מפתח רגישים בקהילת המודיעין  וסיים את שירותו לפני כ-8 שנים. בספרו החדש משלב ענבר הרבה מציאות, מעט דימיון ומעיד כי התנסויותיו שימשו בזמן הכתיבה לתיאורי התחושות, האווירה, הדינאמיקה הפנימית והצבע של עולם הסדק.jpgהצללים.

הוא ניסה לפתוח צוהר לקורא ולחלוק איתו תחושות ומחשבות של לוחם סתר: "מי אתה? על מה אתה חושב? איך אתה חושב? איך אתה מתמודד עם סיטואציות שהשטח מזמן לך והם לא חלק מהתרגולים שנערכת להם כ"כ הרבה פעמים? מהי הזהות שלך? איך זה לחיות חודשים בזהות אחרת? מה קורה כשמעירים אותך באמצע הלילה במדינת אויב בזהות בדויה ואתה עונה מתוך שינה בטעות בעברית? מהן התחושות שמלוות מעשים שבחיים "הרגילים" לא היית עושה?. "כל אלו אינן מחשבות שעולות בקרב לוחמים פעילים ותחת סכנת חיים. אין להם זמן להתעסק בדברים האלה. הם נטולי אג'נדות ושמים את "האני" בצד. כיום, בפרספקטיבה חיצונית, ענבר נותן להן דרור ומעבד אותן בספרו חדש. 

 

 

עלילת הספר:

 

טעות מבצעית אחת ויחידהזה כל מה שנדרש על מנת שגואללוחם מוסד ערכי וחדור מוטיבציהיורחק מהארגון ויאבד את האישה שלה עמד להינשא ואתהקשר למדינה שאליה היה מסור בכל נפשו.

כמה שנים מאוחר יותר הוא יוזם מבצע מודיעיני פרטי שישיב את המשמעות לחייוחדירה אל שטח עוין וחשיפתו של אוצר עלוםבעל משמעות לאומיתעליונההמשימה מסתבכת וגואל מוצא את עצמו בסכנת חייםהאם יפצח את הקוד הפנימי שהכשילוֹ בעברהאם יצליח לחמוק מן המלכודות שהמציאות טמנה לוגואל סבור שהוא נמצאבדרך הנכונה אך אינו יודע שאת חייו מנהל מישהו אחר

Check Also

וניל

וניל   לירז שותקת. היא לא יודעת מה בדיוק גרם לה לשתוק, אבל זה מה …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.