יום ראשון , ינואר 19 2020
Home / טכנולוגי / וידאו: 15 שנה לויקיפדיה העברית
לוגו פופ טארטס

וידאו: 15 שנה לויקיפדיה העברית

ביום ראשון תחגוג ויקיפדיה העברית את יום הולדתה ה-15
הערך הראשון שנכתב היה “מתמטיקה”. כיום בוויקיפדיה העברית 226 אלף ערכים

במקביל הודיעה השבוע ויקימדיה ישראל על שיתוף פעולה עם “עיגול לטובה” אשר מאפשר לציבור לעגל כל עסקה בכרטיס האשראי שסכומה מסתיים באגורות ואת ההפרש לתרום להרחבת ויקיפדיה ולקידום הידע וההשכלה בישראל. ההצטרפות מתאפשרת באופן דיגיטלי דרך האתר: http://wikimedia.org.il/igul

ב-8 ביולי 2003 בשעה 13:58 יצר נציג קרן ויקימדיה את הגרסה של ויקיפדיה העברית, לבקשת מספר מתנדבים מישראל שביקשו לפתוח גרסה עברית. 24 שעות לאחר מכן, ב-9 ביולי 2003 בשעה 13:00 נכתב הערך הראשון – “מתמטיקה”, על ידי רותם דן.
מאז צמחה ויקיפדיה העברית, ונכון להיום יש בה 226,760 ערכים. כ-57 מיליון דפים נצפים בכל חודש בוויקיפדיה בעברית. רובם של הקוראים מגיעים מישראל, ולאחריהם ארה”ב, סין, גרמניה, צרפת, בריטניה, קנדה, הולנד וארגנטינה.

מיום הקמתה, נערכו העמודים למעלה מ-23 מיליון עריכות על ידי כ-416 אלף משתמשים. בכל חודש מתבצעות בממוצע כ-210 אלף עריכות. רק בשנה האחרונה התבצעו 2.44 מיליון עריכות, עלייה של 12% בהשוואה לשנה הקודמת.

למעלה מ-11 אלף עורכים פעילים בכל חודש בוויקיפדיה העברית. 222 מהם נחשבים פעילים מאוד ומבצעים למעלה מ-100 עריכות בחודש. כ-1,700 מבצעים למעלה מ-5 עריכות וכ-9,000 מבצעים עד 5 עריכות (עורכים מזדמנים). מדובר על עלייה של 22% במספר העורכים בהשוואה לשנה הקודמת. ביחס למספר דוברי השפה העברית, הקהילה היא מהגדולות והחזקות בעולם.

דוד שי הוא הוויקיפד שערך הכי הרבה ערכים בוויקיפדיה העברית (287,997 עריכות) ודרור לין הוא הוויקיפד שכתב הכי הרבה ערכים חדשים (5,390 ערכים).

לפני מספר חודשים, בחגיגות העשור לפעילות ויקימדיה בישראל, בירך ג’ימי ויילס (מייסד ויקיפדיה) את הקהילה הישראלית וציין: “לקהילה שלנו בישראל יש רשימת הישגים ארוכה. ויקיפדיה העברית כוללת כיום למעלה מ-200 אלף ערכים, מספר מכובד מאוד בהשוואה לדוברי השפה. אבל מה שמרשים עוד יותר זה שהערכים בעברית מדורגים במדד ויקימדיה כאיכותיים ביותר לאחר ויקיפדיה האנגלית. מה שמעיד על כך שוויקיפדיה העברית לא גדלה על ידי תוכן פשוט ובסיסי, אלא על ידי עבודה קשה ומעמיקה של העורכים בכתיבת ערכים. קהילת המתנדבים בישראל היתה תמיד חלק אינטגרלי ומשמעותי בפעילות של תנועת ויקימדיה העולמית”.

לצפייה בסרט “הידע הוא שלנו” שפרסמה קרן ויקימדיה בתחילת השנה:

************************
עמותת ויקימדיה ישראל הוקמה ב-2007 ופועלת לקידום הידע וההשכלה בישראל ולהנגשת תכנים במגוון רחב של תחומי ידע לתועלת הציבור. פעילותנו מתמקדת במיזמי קרן ויקימדיה העולמית, בכללם ויקיפדיה העברית והערבית. העמותה מטפחת שיתופי פעולה עם מוסדות אקדמיים וגופי תרבות ומורשת, כדי להנגיש מידע ללא עלות ולעודד חשיפה ציבורית לנושא של חופש המידע. כמו כן תומכת העמותה בקהילות המתנדבים של מיזמי ויקימדיה, מגייסת מתנדבים וכותבים חדשים. לצד פעילויות אלו ואחרות, ויקימדיה ישראל מפעילה תוכניות חינוכיות בבתי ספר, המקדמות את השימוש הלימודי במיזמי ויקימדיה, ועורכת כנסים בנושא הנגשת המידע לציבור בישראל.

Check Also

מהיום באפל טיוי+ : LITTLE AMERICA

סדרת אנתולוגיה חדשה, שיצר קומאייל ננג'יאני, עולה היום ב"אפל טיוי+". הכירו את LITTLE AMERICA שתפו …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.