סרט הפתיחה של פסטיבל ירושלים – "לצוד פילים"

חגיגות 30 השנה של פסטיבל הקולנוע ירושלים

ייפתחו עם הקרנת בכורה של

"לצוד פילים"

סרטו החדש של רשף לוי

מככבים:

ששון גבאי, מוני מושונוב, יעל אבקסיס, משה איבגי, צביקה הדר, הילד גיל בלנק

ופטריק סטיוארט

פסטיבל הקולנוע ירושלים חוגג השנה 30 שנות תצוגה מרהיבה של קולנוע ישראלי ובינלאומי.

טכס הפתיחה לעשרת ימי חגיגת הקולנוע הגדולה בישראל ייתקיים השנה ב – 4 ביולי 2013, בבריכת הסולטן ירושלים, ויעמוד בסימן הדיאלוג הפורה עם הקולנוע הישראלי, הקשר והמחויבות הבלתי מתפשרת של הפסטיבל לתעשייה הישראלית וליוצריו לאורך השנים. על כן, להנהלת הפסטיבל היה ברור כי את אות הפתיחה לאירוע המיוחד הזה ייתן סרט ישראלי  חדש.

הנהלת הפסטיבל גאה להציג השנה בתור סרט הפתיחה בבריכת הסולטן את סרטו החדש של הבמאי רשף לוי  "לצוד פילים", הפקתם של אהוד בלייברג משה אדרי לאון אדרי, הופק בתמיכת קרן יהושע רבינוביץ לאומניות –פרוייקט קולנוע,המיזם לקולנוע וטלויזיה ירושלים, ערוץ 10 הוט. הסרט נתמך ע"י הקרן לעידוד הקולנוע הישראלי מיסודה של התאחדות ענף הקולנוע בישראל

בסרט משתתפים: ששון גבאי, מוני מושונוב, יעל אבקסיס, משה איבגי, צביקה הדר, הילד גיל בלנק והכוכב הבינלאומי, פטריק סטיוארט שקנה את עולמו בסדרת הטלוויזיה האגדית ואחר כך גם בקולנוע, עם "מסע בין כוכבים" וסדרת סרטי "אקס מן". הסרט גם יוקרן בבתי הקולנוע בארץ החל מ – 4 ביולי. (עוד על עלילת הסרט בתחתית הדף).

רשף לוי  הוא אחד היוצרים הפוריים ביותר של התרבות בישראל. קומיקאי, מחזאי ("החולה ההודי", "לרקוד ולעוף"), במאי טלוויזיה ("תיק סגור, "הבורר").

בקולנוע כתב  לוי את הסרט שביים ביחד עם שי כנות "אהבה קולומביאנית" שזכה להצלחה קופתית, והפך לסרט קאלט ישראלי. ב-2008 כתב וביים את סרט הקולנוע "איים אבודים" . הסרט היה מועמד ל-14 פרסי אופיר, מתוכם זכה ב-4.

ראוי לציין כי חשיפתו העולמית הראשונה של ׳אהבה קולומביאנית״ ארעה בפסטיבל הקולנוע ירושלים.

״לפתוח את פסטיבל ירושלים, אי של איכות של הקולנוע הישראלי, זה מעמד מרגש ביותר." אומר לוי.  "כשאליסיה ווסטון (מנכ"לית הסינמטק והפסטיבל), התקשרה וסיפרה לי שהם בחרו ב״לצוד פילים״, סרט ישראלי, כסרט הפתיחה של הפסטיבל, הרגשתי אושר גדול, הקרנת בכורה של הסרט עם 5000 איש זאת חוויה של פעם בחיים.״

הקשר של פסטיבל הקולנוע ירושלים עם היצירה המקומית נמשך כבר שלושה עשורים והיה לו הכבוד לגלות רבים מיוצרי הקולנוע הישראלי. שמות ויצירות שהפכו במהלך השנים לעמודי תווך בתולדות הקולנוע הישראלי. לפסטיבל  יש רקורד מרשים וחסר תקדים  הכולל את מרבית הכישרונות הגדולים שצמחו כאן ובמבט לאחור, עת הוא חוגג יום הולדת שלושים, הלב מתמלא בגאווה. אלו הם רק חלק מן היוצרים שהתגלו בפסטיבל עם עבודותיהם הראשונות:

ערן ריקליס עם "ביום בהיר רואים את דמשק", רפי בוקאי עם "אוואנטי פופולו", רנן שור עם "בלוז לחופש הגדול", שמי זרחין עם "לילהסדה", ארנה בן דור עם "בגלל המלחמה ההיא", ארי פולמן עם "יום נפלא לדגי הבננה", שבי גביזון עם "שורו", איתן פוקס ו"יוסי וג'אגר", יוסף פיצ'חדזה עם "בסמה מוצ'ו", דורון צברי עם "האח של דריקס" הקצר ועוד רבים אחרים…

בין הסרטים שזכו בפרסי הפסטיבל בשנים האחרונות היו:

"שרקייה" של עמי ליבנה, "המשגיחים" של מני יעיש, "חמש מצלמות שבורות" של עימאד בורנאט וגיא דוידי, "בוקר טוב אדון פידלמן" של יוסי מדמוני, "שלטון החוק" של רענן אלכסנדרוביץ', "הדירה" של ארנון גולדפינגר, "שתיקת הארכיונים" של יעל חרסונסקי, "עג'מי" של סכנדר קובטי וירון שני, "שבעה" של רונית אלקבץ ושלומי אלקבץ, "ביקור התזמורת" של ערן קולירין, "ילדי השמש" של רן טל, עטאש – צימאון של תאופיק אבו ואלי (אגבריה), "אור" של  קרן ידעיה ועוד רבים וטובים אחרים…

פסטיבל 2013: הפסטיבל של הפסטיבלים

כמו בכל שנה פסטיבל הקולנוע ירושלים ירים את המסך על מיטב הסרטים מרחבי העולם ומהארץ. 140 סרטים מארה"ב, דרום אמריקה, אירופה, אסיה וגם המזרח התיכון ילוו את עשרת ימי הפסטיבל. סרטי עלילה וסרטים דוקומנטריים היישר מפסטיבל קאן היוקרתי, לצד סרטים שהוצגו לאחרונה בפסטיבלים יוקרתיים אחרים כמו סאנדנס, טרייבקה, וונציה וברלין.

עלילת הסרט "לצוד פילים"

יונתן [12] מאבד את אביו באירוע טראומתי שנגרם באשמתו. הוא ואמו דורית, מתמודדים עם עוני פתאומי, ועם אטימותו של הבנק בו עבד האב, שמסרב לשלם להם פיצויים.  אבל אז כשהכל נראה שחור, אמא של יונתן משאירה אותו בבית האבות של הסבא איתו מעולם לא היה בקשר. יונתן נסחף לעולם מטורף של זקנים שהחברה שכחה – אנשים שהקימו את המדינה, שאהבו, והיו מלאי תשוקה, ועכשיו הם שקופים. הילד המבריק, הסבא שהיה בלח"י, החבר ניק שמתגעגע לאהבה והדוד – לורד אנגלי ושחקן שייקספירי מתוסכל שרק רוצה את התפקיד הבא, יוצאים ביחד למסע פנטסטי של נקמה בממסד ובבנקים.

סרט התבגרות, של ילד, ושל שלושה זקנים שלומדים אמת קטנה על אהבה, משפחה, נקמה והקרבה.

שתפו שתפו:EmailTwitterFacebook

תגיות: , , , , , , ,

תגובות